Mobil Uygulama

Mobil Uygulama

Kotlin Nedir?

Kotlin, Android için Google tarafından resmi olarak desteklenmektedir

Android geliştirme sürecindeyseniz, Kotlin adlı programlama dilini zaten duymuş olabilirsiniz. Kotlin statik olarak yazılmış, genel amaçlı, modern bir programlama dilidir. JetBrains şirketi dili geliştirdi. JetBrainsIntelliJ IDEAPyCharmCLion vb. IDE'leri yapan şirkettir. IDE, Entegre Geliştirme Ortamı anlamına gelir. Bir dilde programlamak için eksiksiz yazılım paketleridir. Böylece kodlama, hata ayıklama, test etme, vb. IDE'lerde her şeyi yapabiliriz. 2016'da v1.0'in ilk versiyonunu yayınladılar. Yani, dil modern.

 

Kotlin genel amaçlı bir programlama dilidir. Yani, web geliştirme, masaüstü uygulama geliştirme, vb. Gibi çok çeşitli amaçlarla kullanabiliriz. Google, 2017'de Android geliştirme için Kotlin'i resmi bir dil olarak benimsemiştir.

 

 

Statik olarak yazılmış bir dildir. Bu, belirli bir türden bir değişken tanımladığınızda, değişkenin ömrü boyunca yalnızca bu tür değerleri tutabileceği anlamına gelir. Dize değerlerini tutmak için bir değişken ilan ettiğimizi varsayalım. Daha sonra bu dizgiyi sadece dizge değerlerini tutmak için kullanabiliriz. Dinamik olarak yazılmış birkaç dil var. Örneğin, Python. İlk başta daha basit görünebilir, ancak programınızın boyutu büyüdükten sonra, dinamik yazma çok fazla sorun yaratabilir.

DİĞER BLOG / DUYURU